Гіпергідроз: сильно пітніють руки та ноги
Моя хороша знайома, на питання, чому вона не є моєю клієнткою, чесно відповіла, що робить манікюр і педикюр сама, бо соромиться зайвої пітливості. Тому сьогодні у нас актуальна тема – гіпергідроз.
Потіння - це звичайний процес, особливо коли ви сильно нервуєте або активно займаєтеся спортом. Але якщо ваші руки настільки спітнілі, що з них практично капає, або ви уникаєте шкіряних черевиків, боячись послизнутися - швидше за все ви зіткнулися з гіпергідрозом.
Відразу хочу зазначити, що загалом потовиділення - це добре. Це спосіб вашого тіла охолоджувати себе, терморегуляція, що запобігає перегріву.
Але у разі гіпергідрозу, ваші потові залози отримують повідомлення від нервової системи з проханням максимально активізуватися. Сам стан потових залоз у нормі, просто вони гіперактивні. В результаті ви отримуєте занадто спітнілі долоні (долонний гіпергідроз), спітнілі ноги (підошовний гіпергідроз) або спітнілі пахви (пахвовий гіпергідроз), які змушують вас почуватися незручно в суспільстві.
Проте, тішить те, що надмірно рясне потовиділення можна контролювати та навіть позбутися його повністю.
Чим відрізняється звичайне потовиділення та гіпергідроз?
В організмі людини від 2 до 5 мільйонів потових залоз. Якщо температура тіла збільшується, вони випускають вологу на поверхню шкіри. У процесі випаровування поту відбувається охолодження тіла.
Існує безліч факторів, здатних спровокувати підвищення температури тіла – жаркі, вологі погодні умови, жорсткі фізичні навантаження, емоційний стрес, напад паніки. Навіть гостра їжа може вплинути на підвищену пітливість.
Існують і інші фактори, які можуть стати причиною спітнілих долонь і ніг:
- Вживання напоїв, що містять кофеїн та алкоголь
- Гіпоглікемія (зниження рівня цукру в крові)
- Прийом медичних препаратів (наприклад, певних знеболюючих, ліків для серцево-судинної системи та антидепресантів)
- Менопауза
- Гіпертиреоз (гіперфункція щитовидної залози)
Якщо ж у вас гіпергідроз, ви можете почати посилено потіти без жодних явних на те причин.
Як лікувати гіпергідроз?
Стандартні антиперспіранти здатні впоратися з неприємним запахом поту та знизити його виділення максимум на добу. Для більш тривалої дії слід звернути увагу на антиперспіранти, що містять у складі хлорид алюмінію.
Деякі дерматологи лікують спітнілі долоні та пахви ін'єкціями ботоксу (ботулінічного токсину) - ефект триває від чотирьох до шести місяців.
Так само дієвою процедурою є іонтофорез. Це процедура, при якій ви поміщаєте руки або ноги у воду, а спеціальний пристрій посилає туди електричний струм низької напруги, щоб деактивувати потові залози.
При тяжкому гіпергідрозі лікарі можуть рекомендувати хірургічну процедуру, відому як ендоскопічна трансторакальна симпатектомія. Простіше кажучи - видалення потових залоз. Ця операція – єдиний спосіб зупинити гіпергідроз назавжди.
Що робити, якщо сильно потіють ноги або руки
Якщо спітнілі долоні, ноги або пахви доставляють вам дискомфорт, ви можете зробити наступні кроки:
- Наносьте антиперспірант на долоні та ноги перед сном.
- Уникайте прийому кофеїну та гострої їжі, що стимулюють активність нервової системи.
- Приймайте душ кілька разів на день, але уникайте гарячої води або знаходження в сауні, для того, щоб запобігти швидкому підвищенню температури тіла.
- Ретельно витирайте ноги після ванни або душу, щоб запобігти розмноженню мікроорганізмів. Неприємний запах ніг спричинений розмноженням бактерій.
- Частіше ходіть вдома босоніж, провітрюючи ноги.
- Носіть вільні бавовняні шкарпетки та одяг із натуральних матеріалів. Вони краще вбирають вологу і дозволяють ногам та шкірі дихати.
- Використовуйте методи релаксації, такі як медитація та глибоке дихання, щоб контролювати стрес, який також може спровокувати підвищене потовиділення.
Гіпергідрація – проблема, яку можна вирішити. Якщо ви не в змозі впоратися з нею самостійно, не соромтеся звернутися за медичною допомогою. Не дозволяйте надмірному потовиділенню бути перешкодою для нормального соціального життя.