Дезінфекція рук та робочих інструментів
Здавна знезараження мало вагоме значення скрізь, де зовнішнє середовище контактувало з «внутрішнім світом» людини – рани, садна, порізи, і все, що могло якимось чином прорвати природний імунний бар'єр у вигляді шкіри. Причому якщо у давнину багато що залежало від удачі та везіння, а смертність була дуже висока, зараз у плані антисептики людство просунулося дуже далеко. Але повернемося до витоків… :)
Антисептик (від грец. άντί проти + σηπτικός - гній) - згідно з грецькою,це речовина, що протидіє гниттю. При пораненні, саднах або будь-яких інакших пошкодженнях шкіри різноманітні бактерії осідають на рані, і якщо імунітет їх не знищить, то рана починає загнивати. Саме тому при будь-яких пораненнях застосовують антисептики - легше промити рану відразу, ніж потім розбиратися з будь-якими "радощами".
А чи знаєте ви, що:
Антисептики відомі з сивої давнини. Тоді вони були природними, і використовувалися не систематично, а стихійно. Наприклад, за п'ятсот років до нашої ери в Індії вже знали, що для того, щоб рани загоювалися швидше, потрібно ретельно очищати їх. А Гіппократ під час своїх операцій покривав стіл чистою тканиною та використовував виключно кип'ячену воду. У різні часи для дезінфекції використовували різні засоби – подорожник, цибуля, часник, евкаліпт, алкоголь … Сотні різноманітних знезаражувальних засобів.
У наш час антисептика пішла дуже далеко навіть у порівнянні з XIX століттям, коли вона як система була ще в зародковому стані. Починаючи від знезараження приміщень, закінчуючи хірургією та косметологією. На останній, ми й загостримо нашу увагу.
Дезінфекція робочих інструментів із наступною стерилізацією – одна з найважливіших частин робочого процесу у манікюрних кабінетах! У наш час світом подорожують безліч хвороботворних бактерій і вірусів, таких як гепатит С, що передається легше і важче знищується, на відміну від того ж вірусу СНІДу. А заразитися ним можна при користуванні загальними гігієнічними інструментами.
Відповідно, саме для них надзвичайно важливе якісне очищення. При цьому дезінфектори не повинні вміщувати хлор, фосфати та іншу «забійну» хімію, якою так люблять дезінфікувати технічні приміщення в лікарнях. Тут не лікарня, тому специфіка інша.
Найбільш ефективними розчинами завжди були перекис водню, фурацилін , йод, зеленка та марганцівка. Вони широко доступні і відомі будь-кому зі шкільної лави.
Але не всі вони підходять для дезінфекції інструментів після роботи, і, тим більше можуть не підходити для використання в косметичних кабінетах та для дезінфекції рук. Тому розглянемо способи, які є у косметології.
Методи дезінфекції у кабінетах можуть бути різними. Кабінети повинні бути обладнані бактерицидними ультрафіолетовими опромінювачами для стерилізації повітря у робочому просторі. Інструменти перед знезараженням необхідно промити проточною водою.
Спирт як дезінфектор:
Для очищення інструментів і робочих поверхонь використовують спиртовмісні розчини. Спирти можуть бути різними й відігравати головну роль у різних антисептичних засобах. Наприклад, Jerden Proff Fastclean – розчин на етиловій основі, тоді як Бациллол містить у собі левову частку пропілового спирту, а етанол грає лише допоміжну роль. Для максимальної ефективності спирт завжди розбавляється, і переконання, що чим сильніше спирт, тим ефективніший – неправильне, оскільки за концентрації 96% ефективність спирту різко падає, не даючи необхідного знезаражувального ефекту.
Висока концентрація веде не тільки до погіршення проникливої здатності спирту, але й до того, що оболонки бактерій твердіють, ефект погіршується. Дослідження для визначення необхідної концентрації практично одночасно провели три національні спільноти госпітальної гігієни: австрійська, німецька та французька. Оптимальною концентрацією спирту в розчині було визнано 70-75%. Дезінфекція може проводитися як зрошенням поверхні та протиранням, так і зануренням у розчин всього інструменту.
Для рук можна використовувати засіб стерилліуму у вигляді гелю. Він містить етиловий спирт оптимальної концентрації та гліцерин для догляду за руками, оскільки будь-який спирт сушить шкіру, і найкращим рішенням буде саме цей збалансований розчин.
Варто звернути увагу також на наявність парфумерної складової дезінфекційного розчину. Jerden Fastclean, наприклад, містить парфумерію для того, щоб інструменти приємно пахли.
Стериліум гель також містить у собі ароматизатор, тому що гель - дезінфектор осідає на ваших руках на певний час. У той час, як спиртові розчини дуже швидко випаровуються. Бацилол не містить у собі жодної парфумерії. Це дезінфектор, який ефективно та просто виконує свою роботу.
Після дезінфекції інструменти зазвичай миють у проточній воді та стерилізують. Стерилізація – це знищення всіх бактерій. Для цього можна використовувати методи випалювання чи пропарювання в автоклаві.
Так звані «холодні методи»:
- УФ випромінювання,
- ультразвук,
- стерилізація гамма-променями.
Також може використовуватися стерилізація розчинами антисептиків, у яких інструмент вимочується протягом певного часу. Оптимальним засобом стерилізації у косметичному кабінеті є автоклав. Він досить дружний до неметалічних інструментів на відміну від випалу в сухожарі, і дружно ставиться до інструментів взагалі. На відміну від хімічної стерилізації, де інструменти можуть зазнати корозії та зіпсуватися. Однак він не підходить для інструментів, зроблених із нержавіючої сталі. Для подальшого зберігання інструменту часто використовують УФ бокси, ультрафіолет яких перешкоджає розповсюдженню бактерій.
Як бачите, дезінфекція та стерилізація робочого інструменту як система знаходиться на високому рівні розвитку і не зупиняється на досягнутому, продовжуючи розвиватися. Головне – визначитися з кабінетом та обрати той, у якому цим найважливішим аспектом не нехтують. І це не менш важливо, ніж сама дезінфекція.