Чому у жінок немає бороди
Пушкові волоски на обличчі немовлят – явище звичайне. З'являються вони однаково часто і в хлопчиків, і в дівчаток. Але, куди ж дівається рослинність у дорослих жінок? Ми не беремо до уваги дам з гірсутизмом або волоски, що окремо ростуть. Нас цікавить, чому у жінок немає бороди та вусів.
Звичайно, борода на милому жіночому личку виглядала б зовсім не естетично. Адже далеко не всі жінки готові виступати на циркових аренах під гучними вивісками «жінка з бородою». Водночас багато чоловіків пишаються густою рослинністю на обличчі, вибираючи все нові й нові варіанти укладки бороди та вусів.
Початок змін
Наявні у маленьких дітей пушкові волоски в нормі повністю зникають у момент полового дозрівання. Саме в цей час залоза, що називається гіпофізом, отримує від головного мозку особливий сигнал. Таким чином, гіпоталамус як би «включає» гормональні органи підлітків:
- у дівчаток це яєчники, які виробляють естроген;
- у хлопчиків – яєчка, які служать для вироблення тестостерону.
Саме активізація цих двох гормонів, що забезпечують статеве дозрівання та визначають – хто з дітей майбутній чоловік, а хто – жінка. Далі в справу вступає чутливість певних зон тіла.
І пахви, і лобок мають однакову чутливість до тестостерону. Ці зони у представників обох статей після закінчення статевого дозрівання покриваються темними та досить густими волосками. Але, враховуючи факт того, що у чоловіків рівень тестостерону набагато вищий, ніж у жінок, їх волоски ростуть темнішими та густішими, а також рослинність починає проростати в області щік, підборіддя та на верхній губі.
Еволюційні підґрунтя
Вчені вже давно визначили факт, що основне призначення лівої гриви у тому, щоб захищати горло звіра від укусів суперників. Так, Керрієр визначив зі 100% упевненістю, що шерсть тварин захищає їхню шию від поранень.
Також дослідники провели досліди з людськими черепами, виготовленими з епоксидної смоли. Один з них був без нічого, а другий прикривали овечою шкірою. Вимірювання спеціальними датчиками показали, що череп з бородою захищений від ударів значно кращий.
Значить, матінка природа, враховуючи те, що чоловіки від природи більш забіякуваті, ніж жінки, забезпечила їх рослинністю на обличчі. За іншою гіпотезою густа рослинність на чоловічому обличчі є ознакою домінантного самця, тому борода так подобається жінкам. Цю гіпотезу підтримував і Девід Керрієр, професор Університету штату Юті. Він бачив практичний сенс у наявності у чоловіків бороди, що пом'якшує удари. Фенотипи, що захищають свого володаря під час кулачних боїв, заохочувала сама еволюція. Борода захищала від переломів та струсу мозку.
А Ви погоджуєтесь з такою інтерпретацією гіпотези появи рослинності на обличчі чоловіків? Чи маєте власні ідеї? У такому разі, розкажіть нам у коментарях свої варіанти розвитку подій.