Чому діти гризуть нігті
Звичка гризти нігті є дуже поширеною серед дітей, і якщо не звернути на неї належну увагу, це може стати проблемою і в дорослому житті. Сьогодні поговоримо про те, чому діти гризуть нігті та як із цим впоратися.
З дітьми не засумуєш. :) Однією з найдратівливіших звичок, з якою стикаються батьки в процесі виховання дітей - це кусання нігтів, і це відбувається як у малюків, так і у підлітків. У більшості випадків гризти нігті - це саме та звичка, яку, швидше за все, дитина переросте. Але іноді це може бути ознакою серйозніших проблем, таких як: панічні атаки, синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДВГ) або обсесивно-компульсивного розладу (ОКР). Втім, не варто заздалегідь хвилюватися, в цьому випадку будуть інші додаткові ознаки, а кусання нігтів саме по собі не є серйозною проблемою.
Чому діти гризуть нігті?
Для людей, які ніколи не зіштовхувалися з цим негативним явищем, може бути важко зрозуміти, чому дитина гризе нігті. Ця звичка може бути викликана різними проблемами, включаючи нудьгу, стрес, занепокоєння, зміни звичного розпорядку, цікавість або навіть генетичну схильність (якщо у вас у дитинстві була звичка кусати нігті, швидше за все, ваша дитина теж буде схильна до цієї ж звички).
Якщо ваш малюк раптом починає гризти нігті, насамперед подумайте про те, що відбувається у його житті. Нещодавно почав відвідувати новий дитячий садок, чи гурток? Чи є додаткові стресори в будинку, новонароджений братик чи сестричка, чи домашня тварина? Можливо, ви зможете відразу розпізнати стрес, але кусання нігтів може статися і без видимої причини. В основному, гризти нігті – це просто заняття, яке дитина робить несвідомо.
Не гарячкуйте!
Якщо ви помітили, що ваш малюк раптом почав гризти нігті, вашою першою реакцією цілком може бути бажання посварити дитину. Але проблема полягає в тому, що найчастіше дитина поняття не має, що вона робить і чому. Караючи дитину, ви можете лише посилити стрес, який і змусив її гризти нігті.
Цілком ймовірно, що ваша дитина зрештою перестане кусати нігті самостійно, але деякі батьки не можуть просто сидіти й чекати. :) Найскладніше мати справу з малюками, які почали гризти нігті, просто тому, що вони ще не в змозі висловлювати свої почуття, у порівнянні зі старшими дітьми. Малята можуть ще не вміти пояснити, що їх непокоїть, тому як батьки, ви повинні самі вміти розпізнати цей стрес.
Як подолати звичку гризти нігті
Якщо звичка гризти нігті заважає вашому малюку гратися, або якщо це займає більшу частину його часу, існують кілька способів, як допомогти дитині подолати це негативне явище.
М'яко звертайте увагу. Коли ви помітите, що ваш малюк кусає нігті, акуратно доторкніться до нього рукою з метою нагадування, або придумайте спеціальне кодове слово, яке ви можете використовувати, щоб не бентежити зайвий раз дитину. Надмірне акцентування уваги до звички може лише погіршити її.
Дайте щось потримати. Багато дорослих, які гризуть нігті, вважають, що можна полегшити ситуацію, якщо постійно щось смикати в руках. Для малюка це може бути маленька кулька, скріпка, гумка, шматок мотузочки, пластилін, маленька іграшка або камінчик.
Зробіть манікюр. Цей варіант найбільше підходить для дівчаток. Якщо маленька принцеса матиме гарний манікюр у її улюбленому кольорі, швидше за все вона не захоче псувати цю картину. З радістю допоможу зробити гарний дитячий манікюр у Києві ! :)
Використовуйте підручні засоби. У наші дні є величезна кількість кольорових лейкопластирів, які, напевно, порадують вашу дитину. Можна купити пластир навіть з улюбленим мультиплікаційним персонажем! Оберніть лейкопластир навколо кінчиків пальців, і дитина не зможе дістатися нігтів.
Додайте гіркуватість. Ви, швидше за все, бачили в аптеках безліч засобів, створених спеціально для людей, які згубно кусають нігті. Але використання цих засобів на дітях - не найкраща ідея, тому що деякі з них містять кайенський перець, який викликає сильне печіння, коли він вступає в контакт із губами, язиком чи очима малюка.
У таких випадках я раджу використовувати народні засоби, наприклад сік алое або імбир. У них неприємний гіркуватий смак, який, напевно, не сподобається малюкові, і при цьому не завдасть шкоди його здоров'ю.
Коли варто занепокоїтися
Найчастіше звичка гризти нігті дійсно більше пов'язана з естетикою, ніж зі здоров'ям, але є обставини, за яких батьки дійсно повинні втрутитися. Якщо ваш малюк настільки кусає нігті, що з'являються ранки, що кровоточать на пальцях, то це загрожує інфекціями, які можуть стати дійсно серйозною проблемою.
Крім того, зверніть увагу на поведінку дитини: якщо вона вириває волосся або вії, дряпає шкіру або роздирає ранки - це може бути ознакою серйознішої психологічної проблеми, і ви повинні обов'язково обговорити це з лікарем.
Сподіваюся, моя інформація буде вам корисною. Бажаю краси та здоров'я вам та вашим діткам! :)