Чим небезпечний пароніхій
Пароніхія (пароніхія) - захворювання, пов'язане з перебігом запального процесу, що виявляється в гнійному стані валика та інших ділянок навколо нігтя. Інфекція не лише деформує пластину, а й небезпечна появою великих зон ураження та сепсису.
Звідки береться пароніхій та якими різновидами представлений
Хвороба виникає внаслідок одержання механічної травми. На диво, запалення здатне розвинутися від різкого обриву задирки, що порушить цілісність шкірного покриву та відкриє шлях до проникнення бактерій. Це може бути як невдалий похід до манікюрного салону, так і інші способи порушення цілісності шкіри пальця чи нігтя. До зараження може призвести контакт із хімічними реактивами, штамами бактерій.
За рівнем прогресії розрізняють:
- Просту форму. Виражена почервонінням з набряком тканин, сухістю шкіри, що уражена, лущенням, при цьому біль незначний. Позбутися початкової форми пароніхія вдається за допомогою прописаних мікологом антибіотиків. Лікування проходить у домашніх умовах і триває до 1,5 тижнів;
-
Прогресуючу форму. Хвороба активізується, супроводжується появою гною, посиленням неприємних відчуттів у зоні ураження;
-
Гостру форму. Швидке та значне збільшення кількості гною підтверджує наявність у при нігтьовій ділянці бактерій стафілокока, стрептокока. Біль не припиняється, з ниючого переходить у пульсуючу, розтягнута шкіра готова прорватися. У хворого збільшується температура тіла;
-
Хронічну форму. Запалення існує давно, проте не сильно виражене. Відсутність своєчасного лікування призводить до зникнення кутикули, нігтьова пластина змінює форму, товщину.
Різновиди пароніхія
У ряді випадків візуальна симптоматика сприяє визначенню зараження.
- Прогресуюча шкірна виразка з ороговілим контуром біля нігтя виникає при сифілітичній інфекції.
- Білі ділянки крупинчастої структури, що легко, але не повністю відокремлюються від пальця – грибковий збудник.
- Криваві лущення шкіри обумовлені вірусом екземи, що оселився в тілі.
- Синьогнійна паличка, стрепто- та стафілококко групи викликають сильну набряклість і густий гній під кутикулою та на краї нігтя.
Постановка діагнозу
Величезна кількість дерматологічних діагнозів може заплутати навіть фахівця. Тому спочатку лікар візуально оглядає уражену ділянку пальця, для визначення причин захворювання спрямовує на здачу аналізу крові (перевірка на діабет та сифіліс), біопсії пластини (на наявність грибкового ураження нігтя). У складних випадках можуть знадобитися результати УЗД обстеження і навіть рентген пальця.
При визначенні шкірної форми пароніхія запалення поширюється дуже швидко. Іноді достатньо 2-х годин, щоб палець дуже опух, не згинався та викликав сильний біль. Підшкірний варіант захворювання проходить повільно: фази дискомфорту то посилюються, то затихають, і якщо випадково прорветься гнійник, то хворий відчуває полегшення.
Якщо за день-два незрозуміла пухлина не проходить, треба терміново йти в медустанову. Лікарі підтверджують, що звернення за допомогою у перші 3 доби виключає необхідність хірургічного втручання, дозволяючи за допомогою антибіотиків розв'язати проблему терапевтичним шляхом.
Пропоноване лікування пароніхія
- Антистафілококові засоби виписують в уколах, мазях або таблетованому вигляді. Хорошу дію на початковій стадії показали цефалоспорини та пеніциліни. У разі, коли з'явився підшкірний гній, перелічені способи вважаються неефективними й слід розглядати операбельний спосіб лікування.
- Поширена практика розпарювальних ванн з розчиненими таблетками, куди поміщаються вражені пароніхією пальці.
- Якщо людина протягом 2 днів не зможе потрапити до профільного лікаря, можна застосувати народні засоби, які допоможуть знизити швидкість поширення інфекції. Пальці з осередками захворювання потрібно потримати у розчині звичайної солі, соди, відвару календули чи ромашки. Антисептування проводять засоби з іхтіолом у складі або маззю Вишневського, які добре зарекомендували себе у подібних випадках. Однак все одно знадобиться звернутися до міколога за першої ж можливості.
- Операбельний шлях передбачає надріз рани з наступним дренажем гнійної маси скальпелем. Протягом тижня потрібне накладання антибактеріальних пов'язок.
- Сучасним методом боротьби з пароніхією є лазерний вплив. Він ефективний внаслідок того, що лікуванню піддається лише уражена область, яка одночасно знезаражується. У результаті загоєння відбувається швидше, а шов після відновлення епідермісу майже непомітний.
Бажаю вам берегти себе, звертатися за послугою до того фахівця з манікюру-педикюру, якому ви довіряєте. Акуратно обрізайте задирки на своїх руках і у дітей, а якщо кінцівка отримала пошкодження, уважно спостерігайте за станом нігтів та шкіри.